Jak zacházíme se sladkovodními rybami

V dalších odstavcích si stručně ukážeme, jak se má správně zacházet s rybami. To je nutné vědět ještě před tím, než přikročíme k vlastní kuchyňské úpravě. Málokdo si totiž uvědomuje, že jen tehdy, když s rybou zacházíme správně hned od začátku, zachováme všechny hodnoty jejího masa. Přednosti a kvality rybího masa se ztrácejí u ryb unavených, poraněných, nebo jinak špatně ošetřených, vyčerpáním sil ryby (na příklad dlouhodobým přechováním živé ryby v těsné nádobě) se mimoto zmenšuje výživná hodnota masa.

Kupujeme-li rybu živou, kterou chceme několik dní zachovat naživu, musíme ji dát do dostatečně velké nádoby, ve které není stísněná. Vodu několikrát denně vyměňujeme a to tak, že ji doléváme z výšky, aby se dobře provzdušnila. Doléváme vždy studenou vodou! Jinak necháváme rybu v klidu a nádobu dobře přikryjeme. Nedopustíme, aby si zejména děti s rybou hrály, a zásadně nekrmíme.

Chceme-li rybu z vody vyjmout, nikdy ji nebereme za skřele, nebo do konce tak, že bychom vtiskly prsty do očních důlků, ale vypustíme nejdříve z vany většinu vody a pak rybu rukama uchopíme pevně do utěrky. Bereme ji oběma rukama proti sobě v místě, kde je nejširší, což bývá přibližně tam, kde začíná hřbetní ploutev. Rybu tedy držíme asi v polovině těla, poněkud blíže k hlavě. Stiskneme ji tak pevně, aby nám nevyklouzla, ale zbytečně nemačkáme. V utěrce pak podržíme rybu také při zabíjení.