Nápoje k rybám

Říká se, že ryba má plavat dvakrát. Jednou během svého života ve vodě, podruhé po smrti po kuchyňské přípravě v nápoji, kterým ji zapíjíme. Toto lidové úsloví si leckdo rád upravuje, aby mu lépe vyhovovalo. Za jediný vhodný nápoj pro to druhé plavání prohlásí víno a má hned omluvu i vysvětlení pro to, že si na víně rád pochutná.

Je pravda, že zejména při jídle složeném převážně z ryb se vylučuje z těla více vody a solí. Ty se nahrazují z tělních zásob a tento děj je provázen pocitem žízně. Ta se ovšem nemusí uhasit zrovna vínem nebo jiným alkoholem. Stejně dobře, vlastně daleko lépe nám poslouží voda, zejména minerální nebo sodová.

První zásada, na kterou bychom měli při volbě nápoje k rybím jídlům pamatovat, by mluvila o teplotě. Všechno, co budeme k rybám pít, by mělo být zásadně chladné. Jakékoliv druhy horkých nápojů budeme podávat samostatně až po jídle.

Pokud se týká vlastního výběru druhu nápoje, je opravdu těžké předepsat nápoje tak, aby s tím byl každý spokojen. Někteří lidé si budou popíjet svoji minerálku s malinovou šťávou, i když se jiným bude zdát její chuť nepříjemná. Dalším bude zase každé jídlo bez piva připadat neúplné, chudé a téměř pokažené. Je proto v těchto několika řádcích právě pro tuto velkou rozmanitost lidských chutí možné dát jenom určitý přehled o tom, jaké nápoje se všeobecně považují za nejvhodnější pro podávání k rybím jídlům.

Ty nápoje, které mají příliš výraznou, specifickou chuť, se nehodí z toho důvodu, protože přehluší vlastní chuť rybího masa. Proto se rozhodně k rybím jídlům nedoporučuje náš národní nápoj – pivo. Jeho poměrně ostrá, nahořklá chuť totiž nedovolí v klidu vykuchat vlastní chuť ryby a je vlastně během jídla rušivým činitelem.

Velmi příjemná a vhodná je chlazená sodovka nebo minerálka. Někomu ovšem nestačí samotná neutrální chuť těchto nápojů a rád si k nim přidává některý z běžných sirupů. Pokud však vůbec nějakou šťávu přidáváme, pak jenom v malém množství, asi takovém, že bychom stěží mohli druh přidaného sirupu přesně určit, pokud by nám nápoj podal někdo jiný. Příliš sladká chuť by rušila dojem z rybího jídla velmi značně. Proto i při střídmém použití šťáv a sirupů dáváme přednost druhům nesladkým. To platí právě tak pro všechny druhy ovocných nápojů, které se prodávají hotové. K rybě vybíráme vždy jen některý z nesladkých druhů.

Pokud k rybímu jídlu podáváme víno, pak vždy některý bílý druh. Není naprosto nutné vybírat některý z vzácnějších. Jsou mnozí vyslovení labužníci, kteří k rybě pijí pouze lehké, levné druhy a zásadně jim dávají přednost před staršími ročníky. Velmi důležitá je teplota, na kterou víno ochladíme. Bílé víno totiž na rozdíl od červeného podáváme zásadně chlazené, a to na 10°C. každý znalec potvrdí, že se vyplatí změřit teplotu pokud možno přesně, chceme-li, aby víno mělo opravdu dokonalou chuť. Toto se poměrně často zanedbává. Mnozí lidé vědí, že bílé víno se má chladit, a tak je vychladí tak, jak nejvíce mohou. To je chybné, protože v tomto případě neplatí, že čím více tím méně. Vhodné rozmezí je poměrně přesné. Jestliže teplota vína vystoupí nad 12°C, chuť se znehodnocuje. Naopak bílé víno chlazené pod 8°C ztrácí jak chuť tak i vůni.

Sortiment dobrých druhů našich vín je na trhu dostatečně široký. Je snadné si vybrat některý z běžných druhů, který bude naši chuti vyhovovat, případně některý z ryzlinků, který se k rybě hodí také dobře. Právě tak jako našich tak i dovážených druhů je celá řada. Výběr je velký, vyhýbáme se pouze vínům příliš těžkým a kořeněným. Pokud nezapomínáme na zásadu střídmost, pak bude víno chutným doplňkem rybího jídla při všech příležitostech.

Červené víno se k rybím pokrmům pije vzácně, obvykle jen tehdy, když jsme ho použili už při vlastní přípravě jídla.

A teď už jenom – dobrou chuť!