Příprava ryb na dovolené

I o dovolené je možní si připravit chutné jídlo z ryb s celkem minimálními prostředky. Protože rybaření je zálibou velkého množství lidí nejrůznějšího věku a povolání, setkáváme se, pokud sami nejsme rybáři, s tímto koníčkem u jiných právě v době dovolených, které se nejvíce tráví mezi červnem a zářím. Staré vtipy o tom, že rybář nikdy nic nechytí, už dávno neplatí, a tak i když sami nerybaříme, můžeme se setkat s úlovky velmi často. Někdy stačí, aby byl rybářem jen jediný člen společnosti, která někde buď táboří nebo tráví dovolenou pod střechou jednom místě, aby všichni členové měli příležitost se s rybami setkat a ochutnat je. A což potom, když je rybář členem rodiny! Pak jsou jeho úlovky vítanou změnou prázdninového jídelníčku, doplňkem, který je třeba beze zbytku využít. Ale jak, když třeba u stanu nemáme ani plotnu ani různé koření a jiné přísady. Není toho třeba. I když se pro táboření vždycky počítá s určitou minimální zásobou nejnutnějších kuchyňských potřeb, můžeme rybu připravit i bez nich.

Nebudeme se zabývat situací kdy trávíme dovolenou pod střechou se základním vybavením k vaření.

Jinak je tomu, když jsme na dovolené pod stanem, případně cestujeme od místa k místu s co nejmenším zatížením. V těchto případech míváme s sebou jen několik nejzákladnějších pomůcek. Podle toho, máme-li jenom zápalky, nůž a sůl, nebo ještě také pánev a tuk, případně některý druh koření, se zařídíme při volbě úpravy jídla. Uvedeme tedy několik způsobů, které nám dovolí připravit rybu při těchto příležitostech, někdy i ve značně primitivních podmínkách.

Za předpokladu, že nemáme vařič, je základem dobré přípravy správně postavené ohniště. Ohniště stavíme vždy v závětří tak, aby se oheň nemohl rozšířit. Nejobvyklejší způsob je ten, že z větších kamenů uděláme někde na rovném místě kruh a v tom rozděláme oheň. Pokud je na místě, kde jsme se utábořili již ohniště staré, použijeme toho, nezakládáme nové. Zbytečně bychom poškozovali přírodu víc než je nutné.

Abychom mohli oheň podle potřeby udržovat a bez vyrušování se věnovat vaření, musíme si předem připravit zásobu dříví. Můžeme použít celkem kteréhokoliv, ovšem z běžných druhů dřeva je třeba používat dříví suché. Jen dříví jehličnatých stromů hoří i vlhké, ovšem zase značně kouří. Když se oheň již dobře rozhořel, můžeme použít dřeva dubu, javoru nebo kaštanu, které hoří pomalu. Kaštanové dřevo však dělá jiskry, právě tak jako u nás vzácnější jilm.

Možnosti úpravy jsou různé. Ryby můžeme vařit, péci (buď v nádobě nebo na rožni), případně smažit.

Vaření

Ryby vaříme v kotlíku, hrnci nebo kastrole přímo nad plameny. Vždy musíme pamatovat na to, aby nádoba stála pevně, případně byla zavěšena tak bezpečně, aby se nemohla převrhnout. Proto kotlík dobře upevníme na tyči, případně na speciální trojnožce, jinou nádobu raději stavíme na kameny ohniště, které jsme už předem srovnali tak, aby na nich nádoba mohla dobře a pevně stát. Tam, kde k táborovému vybavení patří rošt nebo plát, je tento problém celkem jednoduchý.

Pečení

Péci můžeme ryby různými způsoby. Nejčastěji je pečení na rožni. Jako rožně použijeme jakéhokoliv čerstvého, nikdy suchého prutu. Po oloupání se doporučuje zkusit jej jazykem, aby náhodou nebyl hořký a pečení nám nepokazil. Uprostřed rožně uděláme několik šikmých zářezů ostrým nožem, aby se ryba na prutu netočila.

Očištěnou, vykuchanou rybu bez hlavy osolíme vně i uvnitř a napíchneme na prut podélně těsně vedle páteře. Pak ji zvolna opékáme v žáru ohně, ne v přímém plameni. Spálili bychom ji, ale neopekli. Upečenou rybu můžeme jíst bez dalších úprav, případně ji ještě potřít máslem nebo okořenit. Chutná dobře i neslaná.

Úhoře krájíme na tenké špalíčky, kterých na rožeň napíchneme několik vedle sebe. Tukem jen nepotíráme, je sám dostatečně tučný.

Rožeň může být také zhotoven ze silného drátu, ryba nebo její porce se na něj lépe napichují.

Na rožni můžeme péci několika způsoby. Rybu můžeme již předem opepřit nebo opaprikovat. Rovněž ji můžeme nakrájet na příčné porce, které napichujeme střídavě s kolečkem cibule, plátkem slaniny, případně plátkem chleba. Nejčastěji se takto peče úhoř, ke kterému slaninu nepřidáváme. Máme-li rybu na rožni takto připravenou, můžeme péci také tak, že maso a ostatní přílohy zabalíme vcelku do několika vrstev papíru (ne novinového), takže na rožni uděláme jakýsi balíček. Pokud máme málo bílého papíru, zabalíme do něj rybu, další vrstvy už mohou být z novin. Balíček svrchu dobře namočíme vodou a pak pečeme. Při tomto způsobu zůstává všechna šťáva uvnitř. Papír sice vrchu zuhelnatí, ale obsah balíčku je po upečení výborný.

Pečení v popeli

V ohništi musíme mít dostatek žhavého popela. Vykuchanou rybu bez hlavy osolíme případně okmínujeme nebo jinak okořeníme. Pak ji zabalíme do několika vrstev papíru nebo ji obalíme slabou vrstvou jílu. Pokud jsme použili papíru, důkladně jej svrchu namočíme. Takto připravenou rybu zahrabeme do žhavého popela. Nad rybou již dále netopíme. Doba pečení je závislá na velikosti ryby. Menší ryby jsou obvykle upečené během půl hodiny. Pečení v jílu trvá o něco déle.

Někteří táborníci si i v přírodě dovedou udělat pec. Staví ji buď ve svahu, nebo ji vypalují z hlíny. Protože to je už přece jenom umění, popíšeme způsoby, které nám pec v přírodě nahradí. Potřebujeme k tomu kotlík, případně plechové talíře.

Rybu, kterou jsme připravili k pečení na malý kastrol nebo na plechový talíř, přikryjeme obráceným kotlíkem. Na ten nahrneme vrstvu popela a rozfoukáme na něm oheň. Necháme jej hořet asi 10 minut, pak už necháme oharky jenom žhnout. Asi za půl hodiny kotlík odkryjeme, podíváme se, jak pečení postoupilo, případně podlijeme šťávou, vodou nebo přidáme tuk. Přikryjeme a podle toho, jak dalece byla již ryba propečená, rozfoukáme na kotlíku znovu na nějakou dobu oheň.

Podobně můžeme bez použití kotlíku péci a dusit menší ryby, máme-li dva plechové talíře. Na jeden připravíme rybu, druhým ji přikryjeme. Pak na ně nahrneme popel a postupujeme stejně, jako při použití kotlíku. V tomto případě je ovšem třeba zkontrolovat postup pečení dřív než za půl hodiny.

Smažíme na pánvi, případně v kastrole tak jako doma. V přírodě připravujeme smažené pokrmy poměrně málo, protože obvykle nemáme s sebou potřeby na obalování.

Popsané způsoby nám pomohou připravit si celkem pestrý výběr rybích jídel i při velmi jednoduchém vybavení. Zkušení táborníci znají ještě další, složitější možnosti úpravy ohnišť, ale pro běžnou potřebu postačí těch několik uvedených.

Pokračujte výběrem konkrétního receptu v menu na levé straně.